Jak to začalo

Dovolte mi, abych vám vyprávěl  jak to s novodobým příběhem Jiřího z Dráchova začalo. Jak tedy? Vlastně náhodou  … a nebo vnuknutím shůry? Je asi jedno, jak tomu kdo bude říkat.  V roce 2016 jsem další podobnou náhodou (ale o tom zase jindy) koupil v katastru obce Dráchov a v  těsné blízkosti řeky starší dřevěnou chatu. Už od začátku se pro mě chata záhy překřtěná  na “Chata Čejnov” a její působivé okolí stalo blízkou srdeční záležitostí.

Zhruba rok  poté jsem ze zájmu o toto místo hledal jen tak bezmyšlenkovitě na síti  něco o historii obce Dráchov. Tu najednou na mě vyskočila informace o jakémsi cestovateli Jiřím z Dráchova. To mě hned zaujalo a zapátral jsem hlouběji. Najednou jsem zjistil, že  byl v 17. století jakýsi šlechtic tohoto jména , který pocházel právě z obce, kde mám chatu. A ten se vydal na cestu do cizích zemí, Ruska a následně až do neprobádané Číny, což byla v tu dobu velkolepá cesta, jež trvala skoro 3 roky. Byl zmiňován i v mnoha literárních dílech a kronikách a já sám jsem byl  překvapen, že jsem o tomto cestovateli a osobnosti,  ač se se o historii poměrně zajímám,  nikdy neslyšel.

Při otevírání dalších odkazů a zkoumání  jsem s údivem zjistil, že celá osobnost tohoto rytíře a cestovatele byla patrně v obrozenecké době vymyšlená kronikářem a literátem Janem Rulíkem s cílem pozdvihnout opět slávu Čechů. A dokonce, že  se Jiří z  Dráchova údajně stal jakýmsi inspirativním předobrazem Járy Cimrmana. Alespoň tak  to tvrdila wikipedie. Chvíli jsem ty informace vstřebával až se dostavil osvícený nápad, že je to přece další ideální  podnět na realizaci něčeho nového. A myšlenka byla na světě.

Musím přiznat, že zpočátku tedy byla moje představa poněkud odlišná od výsledné realizace.

Původní plán totiž  byl udělat na chatě jakousi soukromou oslavu pro děti i dospělé věnovanou právě tomuto cestovateli a  propojit to s malou kulturní akcí. Nakupoval a sháněl jsem tedy historické kostýmy, půjčoval staré zbraně a  praporce, připravoval a tisknul stylové materiály, plánoval ležení i pohoštění a především sháněl další účastníky a pomocníky ke svému záměru.

První oslavy L.P. 2019

A tak odstartovala první pocta a oslava cestovateli Jiřímu z Dráchova. U chaty Čejnov byla tehdy slavnostně odhalena pamětní deska Jiřího z Dráchova, probíhali tu různé dětské soutěže o ceny (lukostřelba, historické puzzle, prohlídka starých zbraní apod.).

Napsal jsem i první verzi scénáře a následovalo sehrání krátké divadelní scénky s příběhem Jiřího a jeho loučení se před cestou do světa. To vše se odehrávalo v blízkosti chaty. Večer pak oslavu  završilo posezení u ohně, opékání, grilování a hrdla nalévání  pro všechny  zúčastněné. Za rok na ní pak mělo navázat další pokračování tohoto venkovního přírodního divadla, opět  s tématem Jiřího dobrodružství. Ale toto venkovní divadlo však nakonec neobstálo.  Představitel hlavní role Tomáš, jež měl za sebou už poměrně bohatou amatérskou hereckou zkušenost navrhoval, aby to nebylo divadelní představení ale o Jiřím se natočil příběh.

I další z pozdějších hlavních aktérů Luboš,  jenž byl na první oslavě původně jen jako host v té době už začínal pomalu ale jistě do svých  aktivit zařazovat i natáčení videí, klipů apod. Ten rovněž navrhoval, že by se se celý příběh mohl regulérně natáčet.  A tak jsem  vše přehodnotil a když jsem si s ním za pár měsíců poté plácnul a on přijal funkci režiséra a hlavního kameramana, vše bylo zpečetěno.

L.P. 2020 – Dráchov

Následující léto roku l.p. 2020 se celá další akce a oslava již přizpůsobila natáčení první části příběhu. Šermířská skupina Táborští kupci nám opět  zapůjčila zbraně, praporce a další historické rekvizity, počet zakoupených kostýmů se rozrostl.Jiří z Dráchova - natáčení l.p.2019

Další Tomáš  vyrobil na míru stůl do letního šenku, Luboš přivezl natáčecí a osvětlovací techniku a natáčení mohlo začít. Samozřejmě nemůžu opomenout i další herce, kteří se vesměs rekrutovali z mých dalších kamarádů a jejich známých. A tak vznikla první část příběhu a odchod cestovatele Jiřího do světa.

L.P. 2021 – Borotín, Čejnov a studio

Další rok 2021  jsme už opět zvýšili laťku a technika a štáb se ještě rozrostl. Na hradě Borotíně jsme  díky pomoci šermířské skupiny In Armis Tábor realizovali akční šermířské scény.  Druhé kamery a zpracování některých digitálních efektů se ujal další Tomáš  z  metalové formace F.O.B.

Natáčení se pak postupně  přeneslo i na další místa a vyvrcholilo slavným návratem Jiřího z cest,  kde jinde,  než v letním šenku na Chatě Čejnov. Ve studiu KOCIS Luboše Kocourka se pak pracovalo na střihu, audiu a digitalizaci celého projektu. A když už vzniká film, tak proč nepokrýt rovnou všechny mediální možnosti? A tak paralelně s tvorbou filmu vznikla i audiokniha a ze scénáře pak i tištěná kniha a e-kniha. Jednou tajemnou kapitolou do ní přispěl i další kamarád z vojny Jarda.

A výsledky naší společné činnosti teď máte možnost shlédnout na těchto stránkách.

L.P. 2022 – výsledek

 Samozřejmě nemáme iluzi ani ambice, že by se jednalo o nějaké velkolepé  profesionální filmařské dílo. I celý příběh se může jevit z dnešního pohledu jako pohádkový či naivní. Naším cílem bylo především sejít se, dělat a pracovat na něčem společně, pobavit se, ale zároveň do toho dát to nejlepší co kdo umí a může nabídnout. A osoba Jiřího z Dráchova jež nám otevírá  dveře do historie českého národa a k sobě samým je k tomu ideální příležitostí  zvláště v dnešní rozpolcené době.

Jsme hlavně rádi, jestli vás náš příběh alespoň trochu zaujal.

 Velký dík potom patří především všem zúčastněným, kteří se bez nároku na honorář na tomto skromném díle podíleli a dali do něj svůj um, čas, energii nebo jakkoliv přispěli k jeho vytvoření!

  Ondřej Kalivoda (Kali)

Rolovat nahoru
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube